Tablica trygonometryczna – gamechanger w zrozumieniu dużej gałęzi matematyki

Jak wiadomo, każdy będąc w szkole miał różnego rodzaju przedmioty. Chodzi między innymi o biologię, język polski, chemię , fizykę czy też matematykę. Jeśli chodzi o matematykę , to niektórzy są lepsi z niej, a inni gorsi. Tak jest z każdym przedmiotem w szkole. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jeden z działów matematyki. To właśnie z nim dużo uczniów ma problem. Mowa tutaj o tablicy trygonometrycznej. Jeśli ktoś szuka informacji do czego ona służy i jak ją w ogóle zrozumieć, to zdecydowanie warto, aby zapoznał się z treścią tekstu. Być może ktoś znajdzie w tym tekście coś ciekawego i pomocnego.

Czym są tablice trygonometryczne?

Trygonometria to nic innego jak  jeden z popularniejszych i najczęściej stosowanych w matematyce działów. Warto dodać, iż dział ten skupia się przede wszystkim na zależnościach pomiędzy długościami boków a miarami kątów, które znajdują się wewnątrz trójkątów. Na pewno też każdy zauważył, iż funkcje trygonometryczne dość często się pojawiają, nawet w analizie matematycznej. Tam oczywiście mogą stanowić rozszerzenie podstawowej trygonometrii. Kiedy najczęściej korzystamy z tych funkcji? Przeważnie robimy to, gdy mamy do czynienia z trójkątem prostokątnym. Wiadomo, że niektóre rzeczy można obliczyć samodzielnie. Jednak nie zawsze. Dlatego z pomocą przychodzą do nas funkcje trygonometryczne. Ważne jest to, iż na maturze także można korzystać z tablic trygonometrycznych, więc nie trzeba uczyć się tego na pamięć. Warto dodać, iż potrzebne są one nam w wielu obszarach.

Tego typu tablice to tabelki, które zawierają kąty, a także odpowiadające im wartości sinusa, cosinusa i tangensa. Niby nie jest to skomplikowane, jednak dużo osób ma z tym problem. Tablice te pozwalają nam przede wszystkim wyznaczyć kąty. Ale tylko wtedy, gdy mamy podane chociaż dwa boki trójkąta. Innym przypadkiem, kiedy możemy użyć tych funkcji jest to, iż jeśli mamy  lub, jeśli mamy podany tylko jeden kąt i jeden bok. W tym przypadku można zacząć wyznaczać wielkość dwóch boków, które zostały.

Aby to zrobić, potrzebujemy tablic wartości funkcji trygonometrycznych. Pojawiają się jednak dwa problemy. Po pierwsze: zadań, do których potrzebne jest użycie tych tablic, przerabiamy na lekcjach tak mało, że gdy już takie zadanie się trafi, to wiele osób w ogóle nie pamięta, że te tablice istnieją. Po drugie: nauczyciele bardzo często nie uczą, jak z tych tablic korzystać, bo zakładają, że dla wszystkich jest to oczywiste. Niestety z moich obserwacji wynika, że nie jest. Dlatego dziś pokażę Ci, jak korzystać z tych tablic, oraz w jakich zadaniach są one potrzebne.

Jak zatem wyznaczyć sinusa? Na pewno musimy w tym przypadku patrzeć na drugą kolumnę. Sprawdzamy jaki kąt występuje przy sinusie w nazwie drugiej kolumny. W tablicach trygonometrycznych jest to zawsze pierwsza kolumna. Wystarczy po prostu wiedzieć czego szukać w tej tabeli.

Jak widać korzystanie z wiedzy matematycznej oraz tablic trygonometrycznych nie jest trudne.

Trzeba po prostu znać zasady i wiedzieć co i jak szukać.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /usr/home/ironizer/domains/greenit.pl/public_html/wp-content/themes/disto/single.php on line 290