Rewolucja na rynku sztuki – tokeny NFT

Z biegiem czasu wszystko się zmienia. Tak samo jest na rynku inwestycyjnym. Coraz większą popularność zyskują niezamienne tokeny NFT(ang. Non-Fungible Token). Jest to nowy sposób inwestowania w sztukę cyfrową, czy nawet GIFy i tweety znanych osób.
Tokeny NFT w szybkim tempie rewolucjonizują rynek sztuki. Pod koniec 2020 roku sprzedane tokeny niezamienne miały wartość 338 milionów dolarów. Cały rynek sztuki cyfrowej w tym samym roku wyceniany był na 5 miliardów dolarów. Różnica w tych kwotach z każdym rokiem maleje. Na przestrzeni 24 miesięcy wartość tokenów NFT wzrosła ośmiokrotnie!

Czym właściwie są tokeny NFT?

Sposób ich działania jest wyjątkowo prosty. Przy zakupie dowolnego aktywa wirtualnego (np. obraz cyfrowy, tweet, GIF czy animacja), nabywca otrzymuje niezamienny token NFT, czyli coś na wzór certyfikatu autentyczności. Tak dokonana transakcja zostaje zarejestrowana w blockchainie Ethereum i nie może zostać wycofana, anulowana ani unieważniona. Zakupione aktywa przechodzą na własność nabywcy. Jest to tym ważniejsze, że zazwyczaj kupowane są materiały powszechni dostępne w Internecie.
Doskonałymi przykładami są tutaj dwie transakcje z ostatnich dni z użyciem tokenów NFT. Pierwszą z nich jest licytacja filmiku „Nyan Cat”, który dostępny jest w Internecie od blisko 10 lat. Prawo do filmiku zostało sprzedane za 580 tysięcy dolarów. Drugą ciekawą inwestycją był zakup tweeta miliardera, Marka Cubana, za 952 dolary.

Jak niezmienne tokeny NFT wpływają na rynek sztuki?

Dom aukcyjny Christie’s po raz pierwszy w historii sztuki poprowadził aukcję w pełni stokenizowanego, cyfrowego obrazu autorstwa Mike’a Winklemanna, znanego również pod pseudonimem Beeple. Nabywca zdecydował się zapłacić aż 69.3 miliona dolarów za dzieło pod tytułem „The First 5000 Days”. W zamian otrzymał niezamienny token NFT, który jest certyfikatem autentyczności.
Sztuka cyfrowa również zmienia swoje oblicze w oparciu o technologię blockchain i tokeny NFT. Serwis async.art prowadzi interesujący portal, z którego korzystają artyści i kolekcjonerzy. Czym wyróżnia się ta konkretna witryna? Niespotykanym nigdzie indziej sposobem sprzedaży dzieł, a także oryginalnymi możliwościami. Mianowicie artysta tworzy dzieło bazowe (ang. Master), a [b]nabywca może je zmodyfikować za pomocą dołączonych do zestawu nakładek (ang. Layers). Twórca decyduje o ich specyfikacji oraz o możliwościach manipulacji dziełem.
Aktualnie najdroższym dziełem tego typu jest obraz autorstwa Kitty Bast, noszący tytuł „Her Mind Had Gone Out For A Stroll & Fallen Down a Rabbit Hole”, który został wystawiony za 8000 ETH (blisko 14 milionów dolarów). Można dokupić do niego liczne nakładki, które pozwalają między innymi na zmianę koloru włosów dziewczyny z obrazu, a także jej tatuaży, biżuterii oraz innych akcesoriów.

Co to wszystko oznacza? Jaka jest przyszłość tokenów NFT?

Rzeczywiste akcje zostają powoli przenoszone do świata cyfrowego. Znajdujące się tam aktywa mają coraz większe wartości, w przeciwieństwie do materialnych dóbr.
Możliwe, że z czasem tokeny NFT zrewolucjonizują sposób działania muzeów, które będą mogły w ten sposób sprzedawać cząstki lub nawet całe dzieła. Tak samo jak ma to miejsce w malarstwie.
Warto wiedzieć, że technologia ta ciągle jest rozwijana, a jej potencjał jest ogromny. Tokeny NFT są już wykorzystywane w sztuce, grach komputerowych i nieruchomościach, a to dopiero pierwsze kroki w kierunku cyfryzacji świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /usr/home/ironizer/domains/greenit.pl/public_html/wp-content/themes/disto/single.php on line 290