Kamery sportowe mogą pracować nawet w najtrudniejszych warunkach. Wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz dobrymi parametrami. Nic dziwnego, że są wybierane nie tylko przez miłośników sportów ekstremalnych lub innych aktywności na świeżym powietrzu. Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie jednej z nich? Jak dobrać odpowiedni model?
Zastosowanie kamer sportowych. W jakich sytuacjach kamery sportowe sprawdzą się najlepiej?
Po kamerę sportową warto sięgnąć nie tylko, jeśli planujemy rejestrowanie klipów z uprawiania sportów i innych aktywności. Chociaż doskonale sprawdzają się np. podczas ekstremalnej jazdy na rowerze, nurkowania czy urbexu, to ze względu na kompaktowe wymiary i dużą wytrzymałość, mogą też być dobrą alternatywą dla tradycyjnych, ciężkich, dużych i mniej odpornych kamer, np. w trakcie podróży.
Wybieramy kamerę. Stabilizacja obrazu, rozdzielczość matrycy, wodoszczelna obudowa – na co zwrócić uwagę?
Na parametry kamery warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli planujemy wykorzystać ją w aktywnościach związanych ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia sprzętu oraz koniecznością nagrywania w najwyższej jakości. Przy jej wyborze największe znaczenie mają:
- szerokokątny obiektyw – pozwala uchwycić na filmie wszystko, co widzi osoba nagrywająca;
- prędkość nagrywania – od niej zależy płynność obrazu. Jest szczególnie ważna w przypadku sportów o dużej dynamice;
- stabilizator obrazu – zapobiega zakłóceniom nawet podczas nagrywania takich aktywności jak kolarstwo i kajakarstwo górskie, skoki na bungie czy jazda na deskorolce;
- wodoszczelność – pozwala bez obaw korzystać z kamery w wodzie lub ulewnym deszczu;
- odporność na wstrząsy – dzięki wytrzymałej obudowie można uniknąć uszkodzenia kamery w razie jej upadku z wysokości;
- komunikacja – najlepiej jest wybierać modele łączące się z komputerem bezprzewodowo – przez Wi-Fi lub Bluetooth. Dobrze też, jeśli będzie współpracować z dedykowaną aplikacją na smartfony i tablety.
Kamera sportowa Full HD czy 4K? Czy nagrywanie video w wysokiej rozdzielczości zawsze jest konieczne?
Kolejnym, bardzo istotnym parametrem kamery sportowej jest rozdzielczość nagrywania. Obecnie na rynku znajdziemy przede wszystkim modele Full HD oraz 4K. Pierwsza rozdzielczość wynosi 3840 x 2160, druga zaś 4096 x 2160, co po przemnożeniu daje czterokrotnie wyższy wynik. Na kamerę 4K warto zdecydować się, jeśli planujemy udostępniać filmy szerokiej publiczności. Jeżeli jednak klipy chcemy kręcić dla siebie i znajomych, to kamera Full HD będzie w zupełności wystarczająca.
Jak znaleźć najlepsze kamery sportowe? W tym zadaniu pomoże ranking kamer sportowych
Kamery sportowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie powinno więc dziwić, że na rynku pojawia się mnóstwo modeli. Różnią się od siebie nie tylko designem i ceną, ale też jakością nagrywania, wytrzymałością, pojemnością baterii i dostępnością akcesoriów zwiększających ich funkcjonalność. Znalezienie modelu najlepiej dostosowanego do swoich potrzeb i budżetu może więc okazać się sporym wyzwaniem. Związanych z nim problemów można jednak łatwo uniknąć. W tym celu warto skorzystać z dostępnych w sieci rankingów.
Kamera sportowa przyda się w różnych sytuacjach – nie tylko w ekstremalnych warunkach
Jazda na rowerze, nurkowanie, skoki ze spadochronem, spływy kajakowe lub po prostu rejestrowanie wspomnień z podróży i spotkań towarzyskich – zastosowania kamer sportowych są naprawdę różnorodne. Biorąc pod uwagę ich wytrzymałość oraz jakość nagrywania, warto wyposażyć się w jedną z nich, nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami ekstremalnych aktywności.
Dodaj komentarz