Ćwiczenia ewakuacyjne – czy są potrzebne w mojej firmie?

Bezpieczeństwo pracowników to kwestia priorytetowa. Nawet w przypadku branż uznawanych za niezwykle bezpieczne. No bo może się stać pracownikom biurowym? Spadną z krzesła? Skaleczą się nożem do kopert? Na co dzień raczej im nic nie grozi, ale chodzi o to, by w ten jeden dzień, gdy np. wybuchnie pożar, wszyscy wiedzieli, co mają robić. A skąd mają to wiedzieć? Dzięki ćwiczeniom ewakuacyjnym.

Ćwiczenia ewakuacyjne jak polisa ubezpieczeniowa

Losowe i wyjątkowo niebezpieczne sytuacje zdarzają się rzadko albo w ogóle, ale mają jedną wspólną cechę — nie mamy na nie realnego wpływu. Możemy się jedynie zabezpieczyć, co w wielu kwestiach robimy. Najpopularniejszym sposobem jest wykupienie ubezpieczenia od losowych zdarzeń. Jednak w przypadku pracy zawodowej, kluczowe jest też odpowiednie przeszkolenie.

Dla osób pracujących na wysokości czy innych miejscach niebezpiecznych szkolenia są czymś naturalnym. Gorzej w przypadku pracowników biurowych czy np. obsługi sklepów w centrach handlowych.

Obowiązkowa próbna ewakuacja

Według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z czerwca 2010 roku dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków nałożony jest obowiązek sprawdzenia warunków ewakuacji raz na dwa lata. Dotyczy to obiektów, w których na stałe pracuje powyżej 50 osób. Dodatkowo ewakuacja próbna musi być dokładnie uzgodniona z Komendantem Powiatowym lub Miejskim Państwowej Straży Pożarnej.

Ćwiczenia ewakuacyjne obiektów w praktyce

W praktyce ćwiczenia ewakuacyjne mają nie tylko przetestować natychmiastową ewakuację wszystkich osób z budynku, ale sprawdzić drożność dróg ewakuacyjnych, ich oznaczenia czy sposób organizacji całej ewakuacji.

Pracownicy danego miejsca muszą dokładnie wiedzieć, co mają robić w przypadku danego zagrożenia i do którego wyjścia się kierować. Najczęściej nie będą działały windy i o tym również osoby ewakuowane powinny być poinformowane.

Regularne ćwiczenia ewakuacyjne mają wyrobić prawidłowe nawyki zachowania w przypadku pojawienia się realnego zagrożenia. Być może ono nie pojawi się nigdy, ale już sama wiedza co robić, zwiększa komfort i poziom bezpieczeństwa.

Co zawierają próbne ćwiczenia ewakuacyjne?

Główne założenia usług przeciwpożarowych oraz ćwiczeń ewakuacyjnych to szkolenie pracowników przebywających w obiekcie i weryfikacja procedur bezpieczeństwa. Do tego dochodzi sprawdzenie samych systemów bezpieczeństwa, takich jak: system oddymiania, dźwiękowy system ostrzegania, oświetlenie awaryjne czy system kontroli dostępu.

Kompleksowe ćwiczenia ewakuacyjne zawierają:

  • poinformowanie Komendanta PSP o planowanym terminie i zakresie przeprowadzenia próbnej ewakuacji,
  • lokalna wizja i wywiad z użytkownikami obiektu,
  • opracowanie procedur, przydział ról i przeprowadzenie szkolenia,
  • utworzenie i przedstawienie scenariusza ćwiczeń,
  • użycie realnych elementów pozorujących alarm – sztuczny dym, komunikaty dźwiękowe, aktywowane systemy bezpieczeństwa,
  • dogłębna analiza przeprowadzonej próbnej ewakuacji, ze wskazaniem plusów oraz słabych punktów, zakończona sporządzeniem szczegółowego protokołu z całej akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /usr/home/ironizer/domains/greenit.pl/public_html/wp-content/themes/disto/single.php on line 290